Revija LUTKA je strokovna revija za lutkovno umetnost in gledališče animiranih form. V strokovnih razpravah obravnava slovensko lutkovno umetnost z vidika teorije, zgodovine in razvoja sodobnega lutkarstva. Ker je slovenska lutkovna stroka v zadnjih desetletjih zaznavala veliko pomanjkanje teoretične, znanstvene in zgodovinske obravnave lutkarstva v slovenskem jeziku, je Lutkovno gledališče Ljubljana leta 2013 v sodelovanju s slovenskima združenjema UNIMA in Ustanovo lutkovnih ustvarjalcev (ULU) Slovenije in ob podpori JAK po 13-letnem premoru zopet začelo izdajati revijo LUTKA. Ta je sicer pod različnimi uredniškimi imeni in v različnih časovnih razmikih izhajala vse od leta 1966 do 2000.
št. 61, 2022
Zgodovinski in aktualni pregled lutkovnih praks, ki zajemajo družbeno angažirano gledališče in v širokem smislu udejanjajo svojo politično naravo. Lutkovna umetnost lahko deluje na ravni neposredne uprizoritvene akcije in upora, lahko pa tudi na ravni teorije razgrajuje ustaljene konvencije, kako mislimo družbene vidike stvarnosti.
Urednica revije je Tjaša Bertoncelj, oblikovala jo je Ajda Schmidt.
št. 60, 2019
Strokovni prispevki domačih in tujih avtorjev o vplivu sodobnih tehnologij na razvoj in dojemanje sodobne lutkovne umetnosti. Namenjena je predstavitvi raznolikih praks interdisciplinarnih ter hibridnih oblik sodobnega lutkarstva in tematizaciji spremljajočih sodobnih problemskih tokov.
Urednice revije so Ajda Rooss, Tjaša Bertoncelj in Maša Jazbec, oblikovala jo je Ajda Schmidt.
št. 59, 2016
Skupna številka časopisa za scenske umetnosti Maska in revije za lutkovno umetnost Lutka, posvečena animaciji v sodobnem gledališču in širokemu razponu njenih avtorskih pisav ter pisavam o njej. Je rezultat prvega tesnejšega sodelovanja med slovenskima gledališkima revijama z dolgoletno tradicijo.
Urednici revije sta Ajda Rooss in Amelia Kraigher, oblikovala sta jo Ajdin Bašić in Iztok Kham.
Dva antologijska eseja o marioneti ter zapisi o novih spoznanjih s področja marionetne tehnologije, posebna pozornost pa je posvečena tudi različnim marionetnim vodilom, znotraj katerih je izpostavljen edinstven primer med svetovnimi vodili – slovensko »Cirilovo vodilo«.
Urednica revije je Ajda Rooss, oblikoval jo je studio IlovarStritar.
št. 58, 2013
Fotografije: Ajda Schmidt